niedziela, 24 kwietnia 2016

Przygody z książką, ze starą ksiażką

Gdy byłam dzieckiem, książek było niewiele. I prawie wszyscy wychowywaliśmy się na podobnych publikacjach. Wiersze Brzechwy, Akademia Pana Kleksa, seria Poczytaj mi mamo, Pyza na polskich dróżkach... Większość rodziców zdobywała te, i inne, tytuły w pocie czoła. Stali w kolejkach, prosili o pomoc rodzinę i znajomych. Dzięki temu my mogliśmy cieszyć się literaturą na światowym poziomie. Głównie polską... Choć zdarzały się wyjątki.

Taką wyjątkową książką z mojego dzieciństwa są "Bajeczki z obrazkami" Sutiejewa. Znajdziemy w niej 13 bajeczek, bajeczek napisanych przez malarza. Autor zaznacza, że czasem do tekstu tworzył ilustracje, a czasem, to obrazki pojawiały się pierwsze, a fabuła pojawiała się później, jakby jako uzupełnienie. Tekst przeplata się z ilustracjami, w końcu to "Bajeczki z obrazkami".

Każda bajeczka czegoś uczy, bawi, zachwyca. Mimo upływu czas, doskonale pamiętam bajkę o grzybku, który był maleńki, a pomieścił wszystkich potrzebujących schronienia. Albo bajeczkę o trzech kotkach...Do dziś z wzruszeniem sięgam po tę książkę i z radością czytam ją moim dzieciom.


Wpis powstał w ramach projektu Przygody z książką, pod patronatem Dzikiej Jabłoni :)

5 komentarzy:

  1. Też mam tę książeczkę :) jest świetna! Bardzo chętnie wróciłam do niej po latach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj a mi sie rozpadła i nie ma jej, ale pamiętam, lubiłam ten obrazek o rysującym się kotku, uczyłam się na nim rysowania kota

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałam tę książkę :-) Muszę poszukać na strychu u rodziców. Super wspomnienia :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. sama wspominam jako ładną i ciekawą, ale nie pomyślałam, że to być może moja pierwsza lektura "światowego formatu" :)
    mój egzemplarz nie całkiem przetrwał... ale fragmenty, które pozostały bardzo podobają się kolejnemu pokoleniu

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak bardzo ta książka utkwiła mi w pamięci (z mojego dzieciństwa), że postanowiłam kupić ją córce. Nie było to łatwe, bo nowego wydania nie było, a używane rzadko bywały na allegro, a jak bywały to za zawrotne kwoty, ale w końcu się udało - mamy ją (trochę porysowaną, ale co tam). Warto było. Córka czytała, oglądała. Ale chyba puścimy dalej w obieg.

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli zostawisz kilka słów od siebie :)