sobota, 13 lutego 2016

Ciało człowieka dla malucha: Było sobie życie

Po matczynej operacji Chłopiec z Dziewczynką zapałali chęcią poznawania anatomii i fizjologii ludzkiego ciała. Ponieważ nie miałabym nic przeciwko, aby w przyszłości zostali wybitnymi lekarzami (albo przynajmniej mieli przyzwoite stopnie z biologi) w naszym domu na dobre zagościł temat ludzkiego ciała.

Dziś rozpoczynamy cykl pod roboczym tytułem "Ciało człowieka dla malucha". A rozpoczyna go:

Było sobie życie. Albert Barille.



"Było sobie życie" to kultowa bajka mojej młodości. Wyprodukowana we Francji w 1987 pod polskie strzechy trafiła 1988. Oczywiście pod te strzechy, które dysponowały odbiornikiem telewizyjnym ;) Stworzono 26 dwudziestopięciominutowych odcinków. 
Siedziałam przed telewizorem z wypiekami na twarzy, nie do końca rozumiejąc, jak te krwinki noszą tlen i dwutlenek węgla? Na plecach? I oni wszyscy we mnie siedzą? Jeszcze wtedy nie rozumiałam pojęcia alegorii.

Nie pamiętam dokładnie wszystkich odcinków i teraz z chęcią je sobie przypominam. Wraz z czerwonymi krwinkami Globusem (jedno z wcieleń Mistrza), Globiną i Hemo przemierzamy cały organizm. Globus opowiada o wszystkim co napotykamy. Odcinki są tematyczne, w związku z czym uczymy się o konkretnym układzie, zmyśle albo organie. 

Magią "Było sobie życie" jest przede wszystkim to, że poznajemy organizm od środka, z punktu widzenia "zamieszkujących go" krwinek. Terminologia jest dość prosta, a zagadnienia przedstawione są niezwykle obrazowo. Po początkowej niechęci ("Było sobie życie" zastąpiło ukochane dziewczynkowe "My little pony") maluchy z zainteresowaniem oglądają bajkę. 

 
Encyklopedia dla dzieci. Tajemnice ludzkiego ciała jest idealnym uzupełnienie serialu. Na kartach książki spotykamy znanych nam już Globusa, Globinę i Hemo, którzy (tak jak w bajce) prowadzą nas przez kolejne zagadnienia. 
A zagadnień jest sporo: 
Układ nerwowy
Układ kostny
Układ mięśniowy
Narządy wzroku 
Narządy słuchu
Zmysł smaku i powonienia
Skóra
Układ krążenia
Krew
Układ limfatyczny
Układ oddechowy
Układ pokarmowy
Układ moczowy
Układ rozrodczy
Słowniczek.


Nie będę Wam przytaczać całego spisu treści. Każde zagadnienie jest jeszcze podzielone na mniejsze części. Na każdej stronie znajdziemy zastrzyk kilku informacji napisanych prostym językiem. Układ strony jest przejrzysty, a najważniejsze hasła wyróżnione. Autor książki nie szczędzi nam też ciekawostek ("ciekawe!") i podsumowań ("zapamiętaj!"). Sam Mistrz czasem coś dopowie, wówczas w książce odnotowane jest to jako dymek z krótką informacją.  To właśnie te krótkie wiadomości (ciekawe, zapamiętaj i dymki) najlepiej przemawiają do najmłodszego czytelnika. 




Encyklopedia jest bogato ilustrowana. Mam wrażenie, że ilustracji jest więcej niż tekstu. Dla mnie to duży plus, przecież to encyklopedia dla dzieci. Oprócz wizerunków bohaterów bajek, schematów obrazujących tekst znajdziemy bardziej szczegółowe ilustracje oraz dokładne plansze atlasu anatomicznego. Dzięki temu z książka z powodzeniem może zainteresować zarówno młodsze dzieci, jak i starszaki.
 



Trudniejsze i łatwiejsze, czasem zaskakujące wiadomości przeplatają się. Na każdej stronie można znaleźć coś ciekawego zarówno dla dwu jak i dziesięciolatka. Ba! Nawet dla trzydziestotrzylatka ;)

Mimo iż znalazłam sporo opisów, że książka jest przeznaczona dla dzieci 6+ lub 7+, moje 2+ i 3,5+ uwielbiają ją przeglądać. I choć nie czytamy wszystkiego dokładnie, już teraz stanowi świetne wyjście do rozważań o ludzkim ciele.


Do Encyklopedii dołączona jest płyta DVD z czterema odcinkami bajki: Serce, Płuca, Oko, Trawienie.


Teraz trochę suchych faktów:
Wydawnictwo: Hippocampus
Ilość stron: 221
Okładka: twarda
Cena: od 43,99, brak ceny okładkowej

1 komentarz:

  1. Hey there! I've been reading your weblog for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out
    from Kingwood Tx! Just wanted to say keep up the great
    work!

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli zostawisz kilka słów od siebie :)